Az úszós peca

A bértavakon időt múlató sporttársakat elsősorban a nagy halak becserkészésének izgalma, a sok kapás és persze a rengeteg nagyméretű pontyról készíthető fénykép vonzza (esetleg a belőlük készült halászlé lehetősége).

Azonban egy idő után ez már nem jelent mindenki számára elég kihívást. Vannak, akik egyre gyakrabban járnak a vízpartra, és úgy érzik, hogy valami mást, valami újat szeretnének kipróbálni. A horgász előtt több lehetőség is van, pld a method versenysport. De emellett még számos más lehetőség, irányvonal is.

A specializálódás sokféle lehet. Van, aki bojlizni kezd, van, aki a ragadozók felé fordul, és még ott is továbbképzi magát egy-egy halfajra fókuszálva. Sokan azonban egy másik utat választanak: egyre inkább visszatalálnak a gyökerekhez. Hagyományosabb botokkal, egyszerűbb felszereléssel, több figyelemmel és türelemmel cserkészik be a halakat. Az úszózás is egy ilyen irány, amely temérdek lehetőséget tartogat.

Sokan vagyunk, akik szeretnénk újra népszerűsíteni az úszós horgászatot. Tény, hogy manapság szinte mindenki method feederezik, hiszen ez a módszer egyszerű, kényelmes és biztos fogást ígér. Azonban az úszós horgászat más élményt ad: technikásabb, összetettebb és talán időigényesebb is, de éppen ezért lehet igazán különleges és maradandó.

Klasszikus spiccbot

Ha jó minőséget választunk és klasszikusan gumizunk, a kockatavak átlagpontyai is becserkészhetővé válnak. Ugyanakkor a kihúzódó gumi és a szákolás körülményessé teheti ezt a módszert. Nem lebecsülendő technika, de nem az olcsó, pár ezer forintos botokkal érdemes próbálkozni. Szükség van erőre és rugalmasságra, hogy igazán hatékony legyen.

Legnagyobb gumizott spicces halam!

Rakós botos horgászat

A rakózás drog. Ha valakit elkap, az bizony rá fog függeni – és ezzel nincs is semmi baj. Ez a módszer is folyamatosan fejlődik: a hobbipecások körében egyre elterjedtebbek a hosszabb, rugalmasabb, de nagyobb teherbírású botok. Ezek lehetőséget adnak nagyobb halak megfogására, de a rakós botos peca még mindig drága és eszközigényes. Még ha nem is használunk ládát és görgőt, maga a bot is jelentős költség. Cserébe brutálisan pontos és finom pecát kapunk. A kérdés csak az: megéri-e?

Minden pénzt megér a macera

Matchbotos horgászat

Az európai úszós horgászat igazi sport- és versenytechnikája. Hihetetlen távokkal és lehetőségekkel kecsegtet, miközben rendkívüli finomságot és rafinériát igényel. Legyen szó önsúlyos, fixre szerelt vagy csúszó szerelékről, ez a módszer igazi szerelem lehet – ugyanakkor komoly kihívás is. A legnagyobb előnye? A boton mindig van zsinór…

Görbül a match!

Nádi pontyozás

Istenem, de megtapasztalnám… 🙂

Mitől szuper a method?

Magyarországon elképesztően népszerű a method. Sikerességének titka az egyszerűség, a kiforrott rendszer és a fenekező horgászatra való hasonlóság. A csalit mindig a fenéken vagy annak közelében kínáljuk fel, a hal pedig egy jó nagy kajaslukk eredményeként veszi fel a horgot, ami biztosabb akadást eredményez. Ezt sajnos a hagyományos úszós peca nem tudja.

A klasszikus fenekezés sem érhet fel a methoddal, hiszen az egy teljes ökoszisztéma, amelyet hosszú idő alatt épített ki a horgásztársadalom. A siker alapja az etetés módja, amely egyre inkább a pellettel történik – bár persze mindig akadnak kivételek.

Lehetőségeink, avagy a tiltott technikák mekkája

A fentiek felismerése arra sarkall minket, hogy az észrevételeinket a horgászkészségbe és módszerekbe is átültessük. Ha fenéken szeretnénk csalit felkínálni, a szereléket úszóval is felszerelhetjük. Gyorsabb kapásérzékelést biztosít, ugyanakkor a dobástávolságot is behatárolja. Hogy van-e értelme, azt mindenki döntse el maga.

Egy biztos: versenyen ezt a megoldást nem tudjuk használni. Ha az úszós szerelék a method egyfajta „gyermeke” lenne, az SZABÁLYELLENES, mert a szerelék súlya a feneket érné.

Az úszó kisúlyozásához szükséges nehezék tömege nem lehet az úszó teherbírásánál nagyobb, a fő ólom nem érintheti az aljzatot.

Részlet egy horgászverseny kiírásából

Ugyanez a probléma a rakós botos pasztázással is. Ez a módszer szintén tiltott, pedig lényegében ez a rakós method. Hihetetlenül hatékony és fantasztikusan eredményes technika.

Semmilyen fémes eredetű anyag, gyurma (paszta), műcsali nem használható. Bármilyen anyagból (polisztirol, gumi, szivacs stb.) készült műcsali (műcsonti, műszúnyog, műgiliszta, gumikukorica/kagyló stb.) használata tilos. MEGSZEGÉSE KIZÁRÁST VON MAGA UTÁN

Részlet a freestyle rakósbotos OB szabályzatából

Ha pedig elszakadunk a fenéktől, akkor egy másik alternatíva lép elő: a pellet waggler. Ez egy zseniális módszer, de a fenéken történő csalifelkínálást már hírből sem ismeri. Persze methodba átültetni, de itt szerencsére életképes és élvezetes módszer marad.

Nem egy bonyolult szerelék, igaz?

A hagyományos úszós peca lassabb. Nehézkesebb. Több mindenre kell figyelni, ha eredményesek és szabálykövetők akarunk lenni. Ha nem versenyzünk, kicsit egyszerűbb a helyzet, főleg, ha tanulunk az új technikákból és megfelelően súlyozunk. Lehet, hogy a jövő a slider? Egy fenékre fektetett szerelék és ólom, amelynél kivárhatjuk az igazi kapást, és nem kell a maszatolással foglalkozni? Egyéb tényezőket persze szem előtt kell tartanunk, de ebben tudatosnak kell lennünk.

A horgászat nem csupán technika, hanem életérzés is. Ha pedig nem csak a gyors fogás a cél, hanem maga az út is, akkor az úszós horgászat újra és újra bizonyítja: néha érdemes lassítani, hogy igazán élvezhessük a pillanatot. Egy ilyen felfogású, letisztult pecához már nagyon jó kiegészítője a hagyományos értelemben vett úszózás.

Ha mégis egyszerűsítenél a pecán, szeretnél nagyobb halakat fogni úszózással, kövess és mindent megteszek, hogy minél könnyebben jó élményekhez segítselek!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük