Hogy lehet kitűnni a method pecások között, főleg versenyen? Ez egy igazán nehéz kérdés. Egyrészt, mert baromi sokan űzik az ipart, másrészt pedig mindenkinek van valami a tarsolyában. Ezek a trükkök lehetnek különféle etetőanyagok és ezek kiegészítőik. Minden gyártó alkalmaz kenhető, fújható szín és illat anyagokat, amikkel a horgászok dolgozhatnak. Emellett vannak olyan technikai trükkök, amiket itt most összeszedtem.
Mielőtt a cikket megírtam volna végeztem pár keresést és csak pár olyan írást találtam, amik hasonlóan foglalnák össze a dolgot. Bevallom, magam is kiegészítettem ezt a kis cikket egy-két dologgal Feri cikkeiből és pár versenyző ismerős, barát javaslatával. A tippeket Pozsonyi Tamás, kedves DH-s kollegám és barátom, illetve Oláh Tomi is átnézte, aki a Balázs tó egyesületének elnöke, lelkes horgász és versenyző. További, építő jellegű kritikákat kaptam Orosz Józseftől, főleg az írás értelmezhetőségében! Köszönöm, hogy segítettétek ennek a műnek a megszületését.
Min érdemes egyáltalán változtatni az alapvető dolgokon kívül, amikor a hal nem nagyon akarja eltekerni? Persze ez az írás sosem lehet teljes, de arra talán jó lesz, hogy én lássam milyen az elméleti tudásom 2024 végén. Jó lesz ezt majd pár év múlva visszaolvasni.:)
Távolság
Ez még egy alapvetően egyszerű és ismert eleme a methodozásnak is. A versenyzők (mert itt azért versenyzésről beszélünk), több távon tartják fent az érdeklődést. Ezért (is) van kirakva több bot és kihúzva, megjelölve a távolság, amit horgásznak. A meghorgászandó víz adja azt, hogy hosszan, esetleg láb alá kell horgásznunk, és a távolság kérdése meghatározza a felszerelés milyenségét.
A távoli sűrű dobásokhoz masszív felvastagodó, vagy az erőltetést bíró dobózsinór, távdobásra tervezett bot és orsó kell. Megfelelő kosár sem árt. Jó, ha kisebb az alap súlya, és nagyobb mennyiségű töltetet tud bejuttatni.
A láb alatti pecához olyan bot kell, ami kibírja a kapás erejét és a halat is gyorsan szákba kényszeríti. Ezt megoldhatjuk finoman, de erősebb felszereléssel is. Utóbbi ugyan nem szép (sőt csúnya), de hatékony.A csendesség viszont elengedhetetlen. Vagy csendesen dobunk, kis alapterületű kosárral, vagy, ha engedi a szabály, akkor csak ráetetünk (pötyögetünk) és a felszerelést bent is hagyhatjuk.
Persze egy távolság nem is elég, hiszen sokszor van úgy, hogy fenn kell tartani több etetést is. A sok kirakott bot így nem dísz, vagy kérkedés. Több bot, több távolság. Sőt olykor még távolságonként dedikált etetőbot is lehet. (számtalanszor volt már úgy, hogy a távolságot elváltva zsinórt jelöltem, de a jelölésem elkopott, így nem találtam vissza)
Trükkök az aromákkal és színezőkkel
Arról, hogy egy versenyt hogy kezdünk csalogatóanyagok tekintetében, rendkívül megoszlanak a vélemények. Ha ismered a vizet, tudod mit kell tenned. Kérdezni pedig szigorúan kötelező egy-egy ismeretlen vízterület esetén, hogy legyen mankó.
Ha nincs infó, próbálkozni kell, max nem jön be. Ugyan hallottam már több helyről is pár megfigyelést, amit ide le is merek írni:
A nagyon erős, gyümölcsös(pl mangó) aromák nagyon be tudják vonzani a keszegféléket, lehet, hogy elaprózod magad. De az is van, hogy össze lehet egerészni velük egy szektor helyezést. Van úgy, hogy ilyen esetben egy natúrabb csali bevárja a nagyobb jelentkezőt.
Ha bőven alkalmazunk aromákat arról a közvetlen szomszéd hamar hírt kaphat. Egy szín fújókáról többen is.
A színt elrejthetjük, ha az alkalmazást követően rásapkázunk vagy rátöltünk még egy adat pelletet. És itt rá is térhetünk a fő etetőanyagok (vivőanyagok) trükkjeire.
Trükkök az etetőanyagokkal
Mára a peca alapján a pelletek adják. Ezekből is a különféle haltápok. Tudjuk mire gondolok, nem kell leírni egyik népszerű temék nevét sem. A magyarországi gyártók többsége csomagol és kever ilyen pelleteket az igények kielégítésére. Sőt, még aromáz is. A method etetőanyagok kora, főleg a pontyos methodban talán letűnt, de nem vetném el a szerepüket főleg keszeges versenyeken. Emellett kiválóan alkalmazhatóak a csalogatás növelésére panírozás vagy sapkázás fomájában.
Sapkázás során még mindig megmarad a változtatás lehetősége, mert itt csak etetőanyag réteget nyomunk a pellet fölé. Panírozásnál viszont már összekeverjük a kettőt, így ezt akkor alkalmazzuk, ha a taktika már tuti biztos, esetleg mélyebb vizen szeretnénk plussz csalogató hatást.
Az etetőanyagok szerepüket csak akkor töltik be, ha azok el is érnek, ahova szánjuk őket. Ha távolra horgászunk, rendesen meg kell nyomnunk a kaját a töltő szerszámmal. Ez lassabb pecát fog eredményezni. Közelebbre horgászva azzal tudunk gyorsítani, hogy nem tömörítjük úgy össze az anyagot.
Tehát milyen lehetőségeink vannak?
- Az alap etetőanyag tömörítésének mértéke
- További csalogató hatásként etetőanyag, esetleg dedikált panír por használata
- színező és aroma anyagok felhasználása etetőanyag tetején alján vagy két réteg között.
Trükkök a csalikkal
A minden izű és színű drazsék menők, de ezeken túl a legnagyobb előnyük, hogy a halak szájába juttatja a horgot kajálás közben. A csali pozíciója ezért rendkívül fontos, és ezt is tudjuk befolyásolni azzal, hogy hova tesszük a felkínált kosárnyi kajában. Ha közvetlen a kosár aljára tesszük és egy egész adagot rátöltünk, úgy a halak lassabban találják meg, a kapásokat lassítjuk és adunk időt a nagyobb halaknak, hogy szétverjék a kisebbeket. Ha közvetlenül a kaja tetejére tesszük, úgy lehetőséget adunk a minél gyorsabb kapásra.
Van úgy, hogy a hal nem eszik, nem „hajol le” a kajáért. Ekkor jó, ha a szája elé tesszük a csalit, azaz a horgok felemeljük, egy pop-up segítségével. Versenyen kifejezetten jó lehet egy ilyen taktika. Téli pecán ez még fokozottabban is igaz.
Figyeljünk arra, hogy a csalink színe sokat ér. Van, hogy el kell rejtenünk a kajában a csalit, van hogy kifejezetten látatnuk kell. Ne azért legyen nálunk több wafters, hogy sok íz legyen. Azért legyen, hogy tudjuk változtatni azt, hogy a kaja mennyire látható a fenéken. Olyanról is olvastam, hogy a napsütés is befolyásolhatja a csali színének intenzitását, szintén Némethy Ferinél többet is olvashattok erről.
A wafters élő anyaggal történő mozgatásai is jó megoldás lehet, mert a kis izgő mozgó, pl csonti tánca megmozgatja, feltűnőbbi teszi a tészta csalit is.
Trükkök az előkékkel
A method előke, hiába egy rövid szakaszról beszélünk, megannyi lehetőséget hordoz. Amíg a hobbi pecán elég egy normál vagy „red” csalitüske, addig versenyezni sokszor kevesek már. A fine tüskék jobban megfelelnek a célnak. Ha wafters használunk, mindig ellenőrizzük, hogy a használt tüske csak a csalinkat könnyíti ki kritikusan, a horgot nem emeli meg.
Ne feledjük el, az a cél, hogy a hal kajálás közben a csalival együtt a horgot is felszívja. Pontyhoz a tüske állhat kissé távolabb a horogtól, keszegre, kárászra viszont legyen közelebb.
Pozsonyi Tomi kiegészítése a témához, hogy a hosszabb előke még kisebb ellenállást fejt ki a szívó hatás ellenében, gyengébb kapás esetén jobb egy picit hosszabb.
Nálam az alap horog előke az fonott és a 12es horog öblétől számítva 8cm hosszú, a tüske szintén a horog öbölnél kezdődik. A varia tehát innen indul, de ide is írok egy kis listát:
- A horog méretét meghatározza a fogható halak mérete és a meghorgászandó távolság. Nagy távolságra kell a nagyobb horog, esetenként nagyobb csali miatt csalitüske is.
- A finom kapásokhoz, finnyás halakhoz jöhet a finomítás és hosszabb előke is, könnyebben mozog.
- Alkalmazhatunk hibrid előkét, ahol az előke anyaga monofil a csalitüske pedig fonott zsinórrészen van.
- Alkalmazhatunk csalitüske helyett szilikon karikát is, ez segíthet a balancolásban.
- Keszeg, kárász esetén a csalitüske kerülhet közelebb a csalihoz.
- Télen, tavasszal lehet irtó pici csalit alkalmazni, amihez még a fine csalit is kettévágják. Kötöttem már method előkét 18-as számozású, de rendkívül apró method horogra is.
Az ütem
Ha megy a hal, akkor meghatározza az ütemet, azaz, mire egyébként is újat dobnánk. Az ütem arra jó, hogy a felkínált készséget frissítsük, és ne várjunk a halakra feleslegesen. Könnyű kiszámolni, hogy egy 5 perces ütemmel hány hal lehetőségünk van a verseny alatt, ha kb megállapítjuk mennyit pepecselünk a fárasztással szákolásokkal és a cucc frissítésével is. Én az 5 percet úgy számolom, hogy a visszaszámláló jelzésekor tekerem ki a cuccot, csalizok, küldöm vissza. Így a tényleges vízben töltött idő 3 perc körül alakul. Ha megy a hal, van, hogy 1 percet tölt a vízben, így 2-3 percre rövidül az ütem.
Ha a módszerek engedik a kézzel/csúzlival tetetést, szívesen alkalmazom azt a technikát, hogy a láb alatti pecánál addig hagyom bent, míg el nem húzza és csak pötyögtetem, lövöm az etető anyagot.
Az ütem teljesen megváltozik télen. akár 10-20 perc is lehet, mire egy hal elhúzza, ha elhúzza, ilyenkor már türelmesebbnek kell lenni.
A method kosár
Amíg nyáron és intenzív tavakon a halakat nem igazán érdekli a csobogás, addig vannak olyan vizek, ahol bizony a halakat zavarja az „használat”. Itt többek közt csendben kell lenni. Használjunk kis felületű kosarat. Ez helyes technikával bedobva kisebbet csobban Ehhez a zsinórt clipselni kell, és a kosarat szépen kísérni a vízig. Mi magunk is maradjunk csendben, esetlegesen üljünk rá jobban a botra. Eredményes lehet.
Nyáron előny, ha sok cuccot teszünk be egyben. Kis hord tömegű, nagy kapacitású kosárral nagyobb dobást is elérhetünk a bőséges kaja bejuttatás mellett!
Ha a verseny engedi és lehetőség is van arra, hogy használjuk, bevethetünk lassan süllyedő kosarat, amivel a vízoszlopot is át tudjuk fésülni. Ez a lehetőség azonban MOHOSZ versenyeken nem lehetséges.
Jó ha találunk egy variálható kosár rendszert, ami tetszik. Könnyebbé teszi a váltást!
Egy helyben pontosan, vagy keresve?
Megint egy hitvita. A method kereső peca, avagy nem. Szerintem mindkettő igaz. Kérdés hogyan alkalmazzuk.
Ha nagyon nem megy a táv, és nem termeljük a halat úgy, mint a mellettünk ülő, akkor valami nem jó, érdemes kimozdulni az adott távról, kicsit körbe szagolgatni. Néha 1-2 méter változtatás az eddigi távhoz képest elég. Akár még jobb halat is akaszthatunk, mint közvetlenül az etetésünk közepéről.
Egy versenyen a keresés a távolság módosítását jelenti egyébként is. Érdemes méterről méterre változtatni a távolságot. Vagy beleakadunk a csapatba, vagy elkapunk pár kósza példányt! Kereséshez aromázzunk, ott kell a plusz csalogatás.
Összefoglalva
- Gyakorolj, ismerd ki, mire van szükséged
- Készülj fel több fajta előkével, megfelelő kosarakkal, töltőkkel
- Legyen nálad elegendő és megfelelő pellet és kaja készülj több lehetőségre a limited erejéig
- Ha nem ismered a vizet, érdeklődj, figyeld a többiek dobásait, a kosarak vízbe érkezését, a szomszédok limitje is érdekes lehet
- Tarts fenn az etetéseid
- Ha így sincs hal, jöhet a varia. Csali, etetőanyag sapka, kence.
- Finomíts, kicsit hosszabb, vékonyabb előke, kisebb horog, finomabb tüske
- Pop-up
Használjátok ezeket a tippeket és trükköket bátran, hiszen többségük több helyen is fellelhető, maximum én csak összegyűjtöttem őket egy csokorba. Ha tetszik az írás, vagy éppen kritikát fogalmaznál meg, bátran kommentelj itt vagy a facebookon, örömmel fogadom!