Pellet waggler: Ez volt az első fecske talán itthon a kifejezetten modern, nyári horgászmódszerek közül. Nagyon sokan megírták, levideózták, hogyan horgásznak is vele, és nekem is belevág ebbe a kis sorozatba, amit idén nyáron ki szeretnék próbálni, és persze megírni.
Eleinte ódzkodtam a módszertől (és módszerektől), de be kell látnom, haladni kell a korral és nagyon jó tartalmak lehetnek. Nem utolsó sorban nagyon sok apró trükk sajátítható el a tanulós pecák közben, ami később és máshol is jól jöhet.
Ezek a nyári módszerek olyanok, mint egy Rejtő regény: A szórakozásé a főszerep, de nem mindenhol és nem mindenkinek. Ezeket nem lehet kényelmes fotelból, árnyékban, hideg sört kortyolva csinálni. A dolgok sűrűje az izgi! Az ember kimegy, pecázik három órát és ha jó helyen és időben próbálja a technikát, akkor derekasan elfárad. Másra nincs idő.
A munka pedig a halak érdeklődésének fenntartása. Ez van methodnál is, csak itt ugye lőni kell a kaját csúzlival, pont úgy mint a sbirolinonál, és attól lesz igazán hatásos, hogy nem hagyjuk abba. Az pedig már-már túlzás, hogy egy pihentető pecán még akkor is etetünk, amikor épp megmerítettük a halat, meg csalizás előtt is egyet. Ha nem megy be a kaja folyamatosan, a halak odébb állnak. Ha fennmarad az érdeklődés, az viszont látványos!
A nyár más módszereivel hasonlítva:
Ha már megemlítettem a sbirolinót, nagy különbség, hogy a pellet wagglerhez nem kell annyira mély víz. Ezt sekélyebb, 2-3 méteres vízben is ki lehet használni, mert a víz felszínét pásztázzuk vele, nem pedig az egész mederszakaszt. A jigger peca hasonlít leginkább a pellet wagglerthez, de amíg ez utóbbit lehet egy kisszékről csinálni, azért rakóhoz ki kell pakolni rendesen! Persze mély vízben is működik a technika, itt viszont tényleg a halakon múlik, megtaláljuk-e őket a felszínen!
A pellet waggler úszó és szereléke
A pellet waggler úszó a lelke az egésznek. Kicsi, tömzsi, vastag, elnyűhetetlen. A rögzítése sem egy atom fizika. Felül 2 ütköző, majd egy sic betétes csúszó karabíner az úszónak. Alul még egy gumi ütköző. Hurok az előkének. Ha hosszú (1 méter körüli) előkével dolgozunk alkalmazhatunk gyorskapcsot. Én 20 centis előkékkel horgászom, itt az a kis gyorskapocs is súly, és gyorsítja a süllyedést.
Az alsó gumi ütközőt lehúztam a hurokig, hogy ezzel is növeltem a csali mozgását. Az egész szerelék úgy 1,5-2 méter a felső ütközőktől, de itt is fontos, hogy az a mélység a jó, ahol kapásunk lesz. Ezt kell megtalálni. Legjobb, leglátványosabb, mikor a bedobás után már el is tűnik az úszó.
Beugorhat méretes darab, de ennek ellenére nem kell nagyobb, mint 10-12 méretű horognál, viszont legyen vastagabb húsú, mert van ami kihajlítja. A csali pellet karikába megy!
A jó kapás vehemens. Szinte hallani a buggyanó úszót és látjuk kifutni a damilt is. Résen kell lenni, hogy jó ütemben bevágjunk.
Etetési stratégia
Fentebb már írtam. Lősz pár szem pelletet, aztán rádobsz. Ilyenkor nagy az esély a kapásra, de ha 10-20 másodperc alatt mégsem jön hal, ismét löjj pár szemet és mozgasd be a szereléket. Ilyenkor ujra süllyedni kezd a csali, a többi belőtt kajához hasonlóan. 2-3 mozdításig még az etetési zónában vagy, utána érdemes újat dobni.
Fontos, hogy mondjuk szákolás után is löjj egy adagot, vagy kettőt. Ezzel fenntartod az etetést kisebb lesz a kihagyott idő, a halak könnyebben visszatalálnak, vagy épp el sem mennek.
A pecáról
Mint minden ilyen nyári módszer, van, ahol jól működik, és ezeket a helyeket azért hallja az ember. Így jutottam el a Kis Bleró tóra, horgász pályafutásom során másodszor. A tóról annyit, haa először mész, gondold azt, hogy épp vizsgázol sporthorgászatból, és ha nem válaszolsz helyesen, a szent inkvizíció fog ítélkezni feletted. Láttam már ilyen szigort, valahol értem is ugyanakkor nem gondolom, hogy egy kezdő horgászt így meg kellene félemlíteni. A halállomány egyébként kiváló, megértem a védelmet, Bonnyán sincs ez másképpen, csak épp Peti mindezt barátságosabban csinálja….
A kiválaszott helyre leülve, lepakolva aztán kiporcióztam a mindenféle megmaradt nagyméretű pelletemet. Volt itt Aqua garant classic, PROMIX slow sinking, de még kukorica csíra pellet is. Ez mind ment egy tálba és ahogy éppen sikerült, csíptem és lőttem.
Egy Nevis whisper match és jó öreg 4 méteres szintén Nevis nouvo „boló” botom volt nálam. Mindkettő erős bot, fogtam velük már szép halakat. Persze ezzel együtt rugalmasak is, amik jól bírják a birkózást a pontyokkal.
A szigorukra szükség volt, izgalmas változatos, jó peca kerekedett sokféle hallal, amik közé végre bekeveredett egy compó is. Talán jobban örültem neki, mint a gyönyörű koiak, vagy a peca végét jelentő amúr kölyöknek, ami kérlelhetetlenül szakított, mikor már a merítőben volt.
Rövidke ottlétem alatt kárásszal, kiló alatti jövevénnyel nem volt dolgom, cserébe bőven 10-15 ponty került bölcsőbe, ha a különlegességek nem okoznának elég örömet! Az átlag 2-3 kiló, de bármikor beeshet egy-egy jobb példány! Az ilyen pecát szeretjük!
Összefoglalva
Ahogy a többi nyári módszer, a pellet waggler szerelése is egyszerű, kellékei megtalálhatóak bármelyik horgászdobozban. Pelletre és kedvenc csúzlinkra viszont szükség lesz, és ezzel bánnunk is kell jól.
Úgy helyezkedjünk el, hogy minden a kezünk ügyében legyen. Ha mindent jól csinálunk, ezen a pecán el fogunk fáradni. Bedobás után ne tegyük le azonnal a botot, várjunk ugy 10-15 másodpercet, sokszor van kapás ilyenkor. Ha akkor nem, lőjjünk pelletet az úszó köré és húzzuk meg kicsit. 2-3 ilyen manűver tuti halat ad. 1-2 bemozdítást és lövést követően érdemes újra dobni és megismételni minden lépést!
Innentől már csak halat fognunk és szákolnunk kell. Illetve bezsebelni a környékbeliek elismerő pillantásait. Ha jó helyen próbálkozunk, szinte biztos, hogy így lesz!
A pellet waggler egy olyan módszer, amit bátran ajánlok kipróbálásra! Könnyű és nagy benne a sikerélmény lehetősége!
Ismételten csak gratulálni tudok,
Remek írás, sok ötlettel, mások számára hasznos tanácsokkal, gyönyörű halakkal, élvezetes olvasmány még nekem is😂
hát még az élmény milyen csodás lehetett! 🥰👏❤️