A spiccbot sor, ha kínaizunk

Aki egy ideje spiccbottal jár, az előbb-utóbb eljut oda, hogy vesz egy másikat is. Más hosszút. Aztán esetleg még egyet. Kívülről ez gyűjtési kényszernek tűnik, de nem az – ez logika. Ebben a cikkben megpróbálom elmagyarázni, miért, és mellette kitérek arra is, amit a legtöbb spiccbotos cikk egyszerűen nem mond el. Persze ne feledkezzünk meg azokról sem, akik szeretnek gyűjtögetni.

Nekem is így alakult, inkább a hosszokra mentem, persze azért vettem botokat szinte mindenkitől, így alakult ki egy KB sorom, ami nagyon jól jött a Bentán, egy apróponty fogó versenyen:

  • 3.6m Bull fishing import, ismeretlen
  • 5.4m Bull fishing Lingluren max power
  • 6.3m Bull fishing Lingluren max power
  • 7.2m Bull fishing Lingluren power
  • 7.2m Handing chaouye
  • 7.2m (tesztbot) 5H
  • 7.2m (tesztbot)5.5H
  • 10m Handing LWG2

Azért mint látható, 7.2 méteres botból van tumultus, de ezzel a hosszal kezdtem és tesztelek is. A 10 méteressel pedig speciális tervem van, de ez még a jövő

De mire is kell ennyi bot….

Egy kisebb botsor

Kezdjük a hátrányával

A spiccbot legnagyobb hátránya a szerelék hossza. Nincs orsó,nem lehet ereszteni. A zsinór hossza fix – általában a bot hosszánál valamivel rövidebb, hogy a kifogott halat kézbe tudd venni. Taiwan roddal ez még rosszabb, mert bizony ezek a botok nagyon is dolgoznak. Ez a zsinór aztán meghatározza, hogy milyen messze milyen körülmények között tudunk horgászni. Ez pedig már matek!

A geometria, amit érdemes egyszer végigszámolni

A zsinórod hossza nagyjából bot hossza mínusz 20-50 cm. Egy 5,4 méteres bothoz tehát kb. 4,9-5.2 méteres zsinór társul. Ha ebből levonod a víz mélységét, megkapod a vízfelszíni hatótávolságot – ehhez jön még a bot kinyúlása a partvonal felett, ami kinyújtott karral 1-1,5 méter is lehet, továbbá a bot szöge a parton, illetve a tény, hogy lehetőség szerint süllyesztjük a damilt. Legjobb, ha azzal a bottal horgászunk olyan messze, hogy ez a matek a legjobban kiadja. Ehhez pedig szokni kell a játékot.

Konkrétan: 5,4 méteres bot, 0,5 méter mélység esetén a hatótávolság kb. 8-10 méter a parttól. Sekélyvízben tehát jóval messzebbre érsz, mint gondolnád.

Ez a szám mélységgel csökken. 2 méteres vízben ugyanazzal a bottal már csak 3-4 méterre érsz el – ami sok helyzetben egyszerűen kevés, így hosszabb bot kell, és itt jön ki a botok halmozásának gondolata, ami nem luxus, hanm rendszer

A botok mérete sok szempontból lehet választás kérdése, de ezek között több fontos dolog is van. Ha egy mélyebb csatorna túlpartját fenéken horgászunk, akkor jó a hosszabb bot, de kérdés, hogy nem-e akadunk fel közben? Egy sűrűn benőtt, fás, cserjés csatorna sajnos egyébként sem egészen taiwan rod téma, főleg az elakadás miatt, de cikkem azért a normál spiccbotokra is érvényes

A nagyon hosszú botok

A 8-as és afölött – ezt mindenki döntse el maga. Nekem a 8-as már kényelmetlen. Egy egész napos pecán a hossz és a súly együtt megterhelő, és ha nem muszáj, nem viszem. De ahol 2+ méter a mélység és az etetőhely messzebb van, nincs más választás. Hol használnám? Hm… …. Jó kérdés.

Az ökölszabályom: mérj 7-essel, és ha kiadja a szükséges hatótávolságot, menj lejjebb. A rövidebb bot mindig kényelmesebb, precízebb, és kisebb kockázatot jelent botban és idegileg egyaránt.

A szerelékrendszer, amit senki nem magyaráz el

Az én ötletem új ötletem: minden szerelék maximum hosszra kötve. Annyi zsinór, amennyit a leghosszabb botod még kezelhetően elbír. Erre méteres jelölések kerülnek – egy kis csomó, jelzőgyűrű, akár egy filctoll pötty a fonott zsinóron, 1 méterenként, így gyorsan lehet váltani. Igaz kicsit pazarló, de valamit valamiért. Így gyorsabb. Lassan már a rakós létráimon és 7 méteres szerelések lesznek… .

Spiccbot VS MÁS módszerek

Mostanában már úgy megyek horgászni, hogy spiccbot van nálam, meg egy finomabb telefeeder, amivel úszózni is lehet, egy keményebb, megvágott spiccel. Hogy miért? Őszintén? Mert megszerettem. Gyors, hatékony, megbízható és minden kötöttsége ellenére fantasztikus peca. Egyszerűen, az esetek többségében, nem kell más. Nekem ez hozza vissza a világ legegyszerűbb módszerét, ami lassan kiderül, hogy nem is nagyon egyszerű, mert számtalan dolgot kell megtnaulni, számtalan dolgot kell megtapasztalni… De ömlengés helyett még egy fontos dolog

Nézz hátra is

Eddig mindent az előttünk lévő vízről mondtam. De van egy szempont, amit sokan figyelmen kívül hagynak, és nem is horgászati, hanem biztonsági kérdés.

A karbon kiváló villámhárító. Ez nem túlzás, ez fizika. Egy 7 méteres karbon spiccbot a magasba emelve komoly kockázatot jelent, ha villanyvezeték van a közeledben. Dunán, csatorna mentén, bértavak körül előfordul, hogy közvetlenül a fejünk felett fut egy középfeszültségű vezeték – amit fel sem veszünk, mert megszoktuk a látványát.

Mielőtt horgászhelyet választasz, nézz hátra és fel. Fák, oszlopok, vezetékek – és számold bele a bot teljes hosszát. Ha 7 méterrel hátradőlsz bedobáskor, az 7 méter sugárban söpör mindent maga körül. Esős, viharos időben ez hatványozottan igaz, mert a nedves karbon még jobban vezet.

A horgászhely kiválasztása nem csak a víz oldaláról döntés. Aki ezt figyelmen kívül hagyja, az vagy szereléket veszt, vagy ennél komolyabb bajba kerül.


Ha valaki ezen az úton jár és kérdése van, keressétek a blogomat vagy az oldalaimat – egyre többen vagyunk itthon, akik komolyan foglalkozunk ezzel a módszerrel, és szívesen osztjuk meg a tapasztalatokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük