Hosszú előke? Tavon?

Átlagosnál is amatőrebb verseny és keszeghorgászként már régóta feederezek klasszikus módon, amit úgy is neveznek, hogy hosszű előkés feeder

Van egy versenyszabályzat, ami megköveteli ,hogy a feeder kosár aljától valóban minimum 50 centiméter legyen az előke hossza. Továbbá az is igaz, hogy nagyon is van létjogosultsága a hosszan lefegő előkének bizonyos esetekben, viszont nem minden esetben!

Az elmúlt hetekben volt szerencsém horgászni baráti körben, ahol felmerült, hogy miért is horgászom 50 centis előkével. Igazából azért, mert …. mert … mert, megszoktam, mert hosszú előke, mert annak hosszúnak kell lennie. Vagy nem?

Szóval.. elgondoztam és rájöttem, agyaltam én már ezen… ,akkor nem vittem végig a gondolatot, de addig eljutottam, hogy 50 centiméter az elég sok ahhoz, hogy a hal elbóklásszon vele, mielőtt még látnánk a kapást. Nos azt hiszem, hogy az ilyen gondolatokat érdemes lenne nekem is mással megbeszélni, mert valóban van jelentősége. Ezek a „jelentőségek” azonban most nem álltak fent. A Benta kettes tava nem folyik sehova sem, és nem behullóban keresem a halakat, ellenkezőleg. Jó 10-15 perc, mire valami megtalálja ilyenkor a csalit.

Martin felhívta a figyelmemet arra, hogy ezt a GURUs srácok egy videóban jól be is mutatták a klasszikus feeder hosszú előkéjének tavi problémáját, emellett kifejtette ezt a részt, ami a hal kapásának érzékelésében történő „hibát” jelenti, amiről már én is gondolkoztam. Tökéletesen igaza van!

A guru videó izgalmas és még magyar felirat is van rajta! Szépen megmutatja azt, hogy a csali így is, úgy is a kosár közvetlen közelében landol, csak van éppen 50 centinyi „holtjárat” amig nem érzékeljük a kapást. Ez a holdjárat elég időt ad a halnak, hogy a felvett csalit kiköpje, de hidegben az is lehet, hogy ráalszik a horogra, azaz nem mozdul a szerelékkel. Ezt bizonyára nem csak én tapasztaltam még.

Ma, egy héttel az előző peca és eszmefuttatás után, gyönyörű szép napsütésben és Mikulás napján ismét a Bentán volt szerencsém a keszegeket üldözni, spiccbottal és mellé feeder felszereléssel. Kezdetnek a szokásos módon, húztam egy jó 60 centit az előkezsinóron, aztán eszembe jutott a múltkori beszélgetés. És kötöttem egy 20 centis előkét.

Meglepő. A benta 2-es tava egyébként sem mutatta még nekem ennyire jó oldalát. Ugyan ismét nem pontydömping jelentkezett, de hogy ennyi gyönyörű keszeg él ebben a kis tóban, azt sosem gondoltam volna.

A kárászok kapása természetesen „elemi” volt, de sokkal-sokkal kevesebb dévért fogtam volna akkor, ha maradok a megszokott előke méretnél. Apró, ütőgető kapásokkal jelentkeztek a keszegek, és ha csak ennyi a kapás bizony nem láttam volna a szokásos előke méretnél. Sőt, még így is sikerült fognom egy olyan keszeget, ami csak ráaludt a horogra, a kapást egyáltalán nem érzékeltem

Érdemes volt rövidíteni, nagyon jó pecán vagyok túl. Persze ezt azért is mondom, mert kedvenc spiccbotjaimmal is sikerült 1-1 keszeget (nem is rosszat) horogvégre csalnom. Mindezt December elején, Mikulás napján

Mi ez, ha nem az öreg piros kabátos ajándéka?

2 gondolatokat “Hosszú előke? Tavon?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük