El sem tudom mondani, hogy hányszor álltam neki ennek a blogpostnak. Talán az volt az első kiindulópont, hogy idén frissítettem az RHCSA vizsgámat, aztán meg nekiálltam egy picit ansible-el is játszani. Valahogy magával ragadott a linux, és azért mert rengeteg youtube videót néztem a felkészüléshez, ezért közben szépen bekúsztak a tartalmak a playlistemre.
Rá kellett döbbennem, hogy MI A FASZ VAN A VILÁGGAL?
Csajozós lett a linux? Vagy csak én kerültem ebbe a subkultúrába újra bele? Mindegy is, az a lényeg, hogy annyi, de annyi rejtett, vagy előtérben levő projekt van, hogy nem győzöm kapkodni a fejem.
El is kezdtem kutatni, hogy most mit lehetne használni, mert elég sok olyan technológia van, amivel egy hozzám hasonló féltechi ember egész jó dolgot ki tud magának hozni. De ehhez ugye először is kell peremfeltételeket szabni, illetve kell egy kis összehasonlítási alap.
A linux ahogy én ismerem
A linux desktopot jó ideje magam mögött hagytam és kisebb linux szervereket adminisztrálok, amihez grafikus környezet nincs. Van tehát command line interface-em, SSH elérésem, kulcsom, és klasszikus csomagkezelőm.
A Linux desktop, ahogy én ismerem, az egy jó 15 éves táv, és (bár használható), de egy munkakörnyezetben, ahol az ember mindennapjait az active directory határozza meg, ott nem igazán hatékony. Egy céges környezetben, ahol defacto az outlook és természetesen az egész MS irodai szoftvercsomag, ott nehéz labdába rúgni. A másik óriási probléma a munkából fakadó VPN kényszer. Sokszor, sok helyre és sok VPN klienssel kell csatlakozni, amire az opensource megoldások nem feltétlen alkalmasak, de erről később.
Ettől függetlenül, mivel van VAS a tarsolyban, ami az egyel régebbi munkagépem, lehetőséget éreztem, hogy megnézzem a Zorin OS-t, ami egy (önnön, és külső állítás szerint is) olyan disztribúció, ami nem feltétlen akarja az orrunk alá dörgölni linux alapjait, ellenben inkább megpróbál barátságosan hozzáállni kíváncsiságunkhoz.
A Zorin-t először virtuális gépen próbátam ki, majd feltettem egy ThinkPad T480-as notebookra, lássuk, mivé vált a linux és hogy is kell ezt most érteni.
A felismerések
Olyan, amilyennek szeretnéd
Ha MAC szerű kinézetet szeretnél, akkor azt választod ki, ha WINDOWS-osat, akkor meg azt. Ha linuxosat, akkor nem feltétlen ezt választod. (amugy van még csillivilli kocka, meg mittudomén milyen feature, de az operációs rendszer nem attól lesz jó, hogy ilyeneket tud)

Én egy macos kinézetet választottam magamnak és jól el is voltam benne.
Kezdetben ismerkedjünk meg a flatpak-el, avagy egy olyan megoldással, amivel én nem igazán voltam tisztában. Ez egy olyan megoldás, mellyel a rendszerben használt grafikus programok egy nagyon nagy része, el tud különülni az operációs rendszerben használt programoktól. Kezd hasonlítani ez a megoldás egy az OSX-ben látott megoldáshoz, ugyanakkor ez a rendszerkomponensekre nem feltétlen érvényes. Együtt él tehát az OS-ben a klasszikus „apt” alapú csomagkezelés és a flatpak. Érdemes megnézni mely csomag milyen módon van telepítve a rendszerre. Tapasztalatom hogy flatpak alapon kicsit újabb programverziókkal tudunk dolgozni.
Az alkalmazásbolt
Szépen el van dolgozva és megtaláltam benne mindent, amit nem használok és mindent, amit használok egy számítógépen, mindezt szépen és probléma nélkül csinálja. Ugyan én játszani nem játszom, de gyorsan lepattintottam a kedvenc kis OLD projektemet, az openRA (C&C átiratot) és elindítottam, ment. Jó, ez nem nagy csoda. Csoda számomra inkább a flatpak.

Ez a szoftverbolt és ez az alkalmazás csomagolási megoldás még akár jó is lehet. Legnagyobb hátránya itt pont a közösségi fejlesztésnek van. Van, aki támogatja ezt és van aki nem. Meg kell várni míg kiforr és felkarolja valamely nagy támogató, anyagi alapon működő szervezet. Akkor lehet belőle valami. De, én nem gondolom, hogy feltétlen a desktop linux a cél, de ez egy másik blog témája lenne, amit nem szeretnék megírni.
További „újdonságok”
Aztán még csináltam ezt azt, kipróbáltam a WEBAPP megoldást, mai lényegében böngésző shortcut-okat csinál neked bele az alkalmazásaid közé. Hát nem aranyos? Oprendszer alkalmazás lehet a gépeden a pornhub. 🙂

Küldő, Ubuntu rendszerre kiadott csomagokkal ugyanúgy megbírkózik a csomagkezelő, így a leginkább szükséges VPN kliens gyártói módban is rendelkezésre ál.

Nem mondható el ez ugyanakkor a „Pulse Secure” kliensről, aminek már vannak OS függőségi „törései”, de erről ismét később… .
Nem bírom ki, hogy az elmebajt ne implementáljam, mert lusta ember nem szereti betölteni a letöltött torrent app-ba, cserébe inkább derítse azt fel önmaga a letöltések mappában. Mindezt Dockerben:
---
services:
transmission:
image: lscr.io/linuxserver/transmission:latest
container_name: transmission
environment:
- PUID=1000
- PGID=1000
- TZ=Etc/UTC
- TRANSMISSION_WEB_HOME= #optional
- USER= #optional
- PASS= #optional
- WHITELIST= #optional
- PEERPORT= #optional
- HOST_WHITELIST= #optional
volumes:
- /path/to/transmission/data:/config
- /home/imi/Downloads:/downloads #optional
- /home/imi/Downloads:/watch #optional
ports:
- 9091:9091
- 51413:51413
- 51413:51413/udp
restart: unless-stopped
Összegzés
Ezt a rendszert nekem nem kevésbé kényelmetlen használni, mint egy macbook-ot az eredeti operációs rendszerével. Ilyen szempontból egy új operációs rendszer mindenképpen kényelmetlenség.
A Linux desktop hatalmasat fejlődött. Főleg, egy ThinkPad-en vizsgával, kiválóan összegyúrt rendszernek tűnik, de még vannak (és jellemzően azonosak) a problémák. Ezek viszont egy átlag felhasználót nem kell, hogy zavarjanak,
A linux felülete, kezelése alapvetően szebb és ügyesebb lett, viszont pont azokkal a problémákkal küzd, mind eddig. Míg a Microsoft mindent megtesz azért, hogy a linux szerver aztán hihetetlen kompatibilitásokkal menjen és a Windows-on jobbra és balra fusson a WLS, addig az office csomag az nem akar a rendszer barátja lenni, és gondolom ezek egyes része a libekről és csomagokról szól.
Összefoglalva, ha hackolni akarsz, akkor mindegy. Ha jó és elég amit az operációs rendszer ád, akkor teljesen jó. Ha meg van Windows-od, akkor maradj annál, mert rá van szabva neked, ami kell.
- Csinos? Csinos!
- El lehet vele lenni? Ez kérdés? A legtöbb embernek már csak telefonja van…
- Gamer vagyok! Velem mi lesz? Öszintén? A legkevésbé érdekelsz. 🙂
- Nagyinak facebookolni jó? Jó!
- A legtöbb dologra tehát jó, de a csoda még mindig nem jött el, és valószínű nem is fog.
- Nem bírok leszakadni a Microsoft szoftvercsomagról! a cloud megoldást lehet neked találták ki!
A linux (bármelyik modern terjesztés, ma egy olyan alternatíva, ami neked százezreket, de lehet hogy akár fél milliót is spórol, mert nem kell belemenni a nagyobb, gyorsabb, erősebb hardverbe, vagy a notebook-od még kibír 2-3 évet pluszban, ezzel. Frissítve, biztonságban. Amit lehet, hogy nem értesz, de hidd el, ez egy fontos dolog.
Nekem
Az én (saját magamnak felállított) követelményeimen a rendszer kissé bukdácsol. A linux pont ott bukik el, és nem, most nem fogok utána menni a dolgoknak. Itt továbbra is VPN-szoftverek buknak el. Nincs mit tenni, ezért használunk linuxot.
| VPN kliensek | Ilyet te nem igazán fogsz használni, főleg nem olyat, ami elbukott a telepítéskor, így ez nem annyira fontos |
| Távelérés (RDP) | SSH kapcsolatot bármivel tudnék csinálni, valószínű itt el is hagynám a „remmina” szoftvert, de az RDP-re amúgy egész jól működik, még gateway-eken keresztül is. Néha azonban indokolatlanul kiép a program |
| Irodai szoftvercsomag | Nem tudom eldönteni, hogy elég-e a libreoffice-, de a doksikat megfelelően beolvasta, én azt mondtanám, hogy ez a rész teljesen jó |
| Internet | A böngészők mindenképpen teljesen jól lefedik a piacot |
| TEAMS | Ezt gondolom megint csak böngészőből csinálnám |