Kínai spiccbotok útvesztője

Frissítés: 2025

Eltelt közel egy év, így itt az ideje, hogy frissítsem a cikket egy előszóval. Hol tart ma a kínai spiccbotozás Magyarországon? Vannak néhányan – pionírok, lelkes horgászok –, akik magukévá tették ezt a különleges módszert. Szerencsére egyre többen jelentkeznek, kapcsolatba lépünk egymással, és eszmét cserélünk. A forgalmazók is elkezdtek próbálkozni: egy-két jól sikerült, bár kissé „izomszagú” poszt és videó is készült. Ezek azonban inkább kötelező marketingfogásoknak tűnnek, amelyek célja a téli feederes bevételek pótlása a karácsonyi hajtás közepette. Már második éve figyelem ezt a tendenciát.

Egyre több információ érkezik arról, hogy ezekkel a botokkal különösen jó amurozni és busázni. Úgy vélem, ez lesz a következő évek iránya, főként akkor, ha sikerül elterjeszteni a kínai módszereket, amelyek gyors, egymást követő bedobásokon és egyfajta pasztás horgászaton alapulnak. Legyen szó akár busázásról, akár más nagyhalas módszerekről, ebben komoly potenciál rejlik.

A tavalyi cikkeimben említett zsinórméterektől mostanra elrugaszkodtunk, és már a „kínai” szerelékeknél tartunk, amelyek kifejezetten ezekhez a botokhoz készültek. Ezek a felszerelések némi keresgéléssel itthon is beszerezhetők, de nagy nemzetközi kereskedelmi platformokon is elérhetők. Nem szeretnék senkit reklámozni, de ha elindulnál ezen az úton, bátran keress meg, és szívesen segítek!

Amíg nekem kínai jelzés szerint az év nagy részében elég volt az 1.5 – 2 körüli főzsinór (0.20-0.23mm), addig jellemzően az új videókban már 0.20mm fonottakról hallunk, vagy éppen olyan kínai számokról, amik „európai méretben” 0.37mm-nél kezdődnek. Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy lehet ezekkel a botokkal tudatosan nagyhalazni. De ezt ne egyik napról a másikra kezdjük el. Tapasztaljuk ki a bot és a saját komfort zónánkat és innen menjünk felfele mind szerelék erősségben és halméretben is.

Bíztatlak viszont mindenkit, hogy merjen különbözni, megtalálni a saját útját ezzel a bottal, nem feltétlen az eredeti megoldást propagálni csak, mert nagyon jó lehetőségek rejlenek a botban. Lehet rá tenni „európai szereléket és úszót, nem ördögtől való”. Sőt, vékonyabb zsinórt is!

Az elmúlt évet én is végig horgásztam egy olyan bottal, amely sem nem Kaiwo, sem nem Handing. Ez egy harmadik típus, amely körülbelül fél- vagy harmadáron elérhető Magyarországon. Fantasztikus pecákban volt részem vele, és továbbra is örömmel használom.

Irodalom és háttér kutatás

Ahogy a külföldi oldalakat, több olyan paraméter is feltűnt, ami jelzi, hogy mire való a horgászbot. Nagyon sok médiumot, taiwani és vietnámi blogot fordítva és a chatgpt-t is segítségül hívva sikerült megtudnom hogy mit is jelentenek NAGYJÁBÓL a „H” és az erőeloszlási paraméterek.

A „H” jelölés magyarázata

különböző gyártók és piacok által alkalmazott „H” felosztás kismértékben eltérhet

A „H” (hardness) általában a bot erejére és merevségére utal, és egy skálán helyezkedik el. A „H” érték növekedésével a bot merevebb lesz, ami azt jelenti, hogy gyorsabban reagál a halak mozdulataira, de csökken a rugalmassága. Ezért a magasabb „H” számú botok kevésbé bocsátják meg a hibákat, például a hirtelen rántásokat.

  • (2-3) 3H–5H: Közepesen erős bot, általában kisebb és közepes méretű halakhoz ajánlott.
  • (4-5) 6H–8H: Nagyobb halakhoz, például pontyhoz vagy amurhoz való botok. Ezek elég erősek a nagyobb fárasztásokhoz, de még mindig bizonyos rugalmassággal rendelkeznek.
  • (5 felett)9H–10H és afölött: Ezek extrém erős botok, amelyek főként intenzív telepített tavakon vagy harcsa fogására használatosak, ahol a halak nagy méretűek és nagyon erőteljesek.

A kínai spiccbotoknál valóban egy számozási rendszert használnak az erőeloszlás (power distribution) meghatározására. Ezek a számok azt mutatják meg, hogy a bot mely részei hajlanak meg terhelés alatt, és hogyan oszlik el az erő a bot hosszában. Ez a számozás általában a „28-as”, „19-es” vagy hasonló formátumban jelenik meg. El lehet képzelni ezt a gyártás technológiát és az egyes tagok különbségeit.

Erőeloszlási számozás magyarázata:

Ezt a leírást itt csak a chatgpt fogalmazta meg nekem, úgyhogy valóságtartalma fenntartással kezelendő. Ha az akció pontos definíciója nem is, de a leírás a 28-as 19 és 46 viselkedésére alapvetően igaz, ezt több helyen is megtaláltam.

A számozási rendszer azt jelzi, hogy a bot hány százaléka hajlik meg és hány százaléka marad merev a terhelés során. A leggyakoribb jelölések:

  1. 28-as akció (gyors akció):
    • Ez azt jelenti, hogy a bot csak a felső 20-30%-a hajlik meg, míg a többi rész (70-80%) merev marad.
    • Ez az eloszlás a gyors és pontos fárasztást teszi lehetővé, ahol a bot főként a csúcsán dolgozik.
    • Nagyobb „H” értékekkel (6H vagy annál magasabb) kombinálva ezek a botok ideálisak nagytestű halakhoz, például pontyhoz vagy amurhoz.
  2. 19-es akció (félgyors akció):
    • Ennél az akciónál a bot felső 10-20%-a merev, és a maradék 80-90% aktívan részt vesz a hajlásban.
    • Ez egy középutas megoldás, amely egyszerre biztosít erőt és rugalmasságot. Ideális a változatos horgászhelyzetekhez, például vegyes méretű halakhoz.
  3. 37-es akció (lassabb akció):
    • Itt a bot kb. alsó 30-40%-a merev, míg a felső rész lágyabb és hajlékonyabb.
    • Ez az akció lassabb, „parabolikusabb” hajlást eredményez, ami finomabb szerelékekkel való horgászatra és kisebb halak fárasztására ideális.
  4. 46-os akció (parabolikus akció):
    • A bot középső és alsó része is hajlik, miközben a teljes hossz egyenletesen dolgozik. Ez a leglassabb típus, ahol a bot „csillapító rendszere” jelentős szerepet játszik.
    • Általában alacsonyabb „H” értékekkel párosul, és olyan helyzetekben ajánlott, ahol finomabb horgászatot végzel, de mégis nagyobb halakat céloznál.

Írásom ezen fejtegetése a „taiwan” típusú botokra érvényes általánosságban. Hozzáteszem hőn szeretett kaiwo botunk nem mellesleg 4.5H, ami nem azt jelenti, hogy nem nagy halas, maximum kicsit más ez a H érték, mint amit én találtam.

CélhalH értékErőeloszlás
extrém nagy hal (ponty, amúr, busa)6H és felette28
Általános peca5-7H19,37,46
Keszeges, apró halas3-5H37,46

De ez még mind semmi….

Emellé megadják a bot tagok, a botspiccek és markolatok vastagságát, továbbá azt is egyértelműsítik, hogy milyen, mekkora halak horgászatához ajánlják ezt a botot. Például van olyan magyarországon is kapható bot, ami 28-as, tehát paraméterei alapján a merev kategóriába és így „nagyhalasnak mondott”, de még ők is leírják, hogy nem ajánlják nagy testü halra, és az ára is ezt sugallja.

Ezekhez a paraméterekhez kell viszonyítani magát a szereléket, amikről itt is olvashatsz pontosabban. Lényeg, hogy a bot ne kerüljön túlterhelésre. Ezt megtenni szerencsére a magyarországi forgalmazók botjaival alapvetően nehéz.

Azokon a helyeken, ahol ilyen botokkal horgásznak az emberek elsősorban, magától éretődő, hogy nem egyetlen ilyen botjuk van, hanem több. Látható, lehet ezeket az értékeket kombinálni. Gondoljunk csak arra, hogy egy magyarországi method pecás hány botot tart az egyes problémák helyes megoldásához. Hasonlóan vannak ők is. Nem kínai spiccbot van, hanem sok-sok horgászbot, amiből azt veszik elő, ami éppen kell.

Ennyi frissítés után pedig jöjjön az eredeti, 2024es cikk, ami továbbra sem veszített az értékéből, ellenben kissé átírtam a fenti ismeretek alapján:

Spiccbot. Ízlelgetve ezt a szót, gyermekkorom jut eszembe. A snecizés, vagy egy verseny. Aztán egy nyár, mikor vettem egy 5 métereset és begumiztattam még Dombóváron. De a nosztalgiázáson túl is, a spiccbot a legegyszerűbb horgászmódszer. A bot hosszával szinte azonos hosszúságú damilt egy gyorsrögzítő segítségével a bot végére erősítjük. egy úszó, némi ólom, egy pici horog. Aztán mehet a buli.

Aztán a haldorádo és a topmix felbojgatta ezt a dolgot és olyan kínai spiccbotokat hoztak be, amivel nem lehetetlen nagy, sőt akár kapitális halak megfogása sem. Pont ezzel is reklámozták be őket.
Az internet népe viszont felbolydult, hiszen lehet ezt olcsóbban is venni az kínai kereskedelmi platformokon. Biztos csak a zsebük tömik, átverve ezzel a vásárló közönséget.

Cikkem elkalandozik a kínai spiccbot miértjébe, és igyekszik véleményt mondani arról, hogy mennyibe kerül kint az itthon forgalmazott minőség. Bátorkodom abban is irányt mutatni, ha valaki kínából szeretne olcsóbb, de jó botot vásárolni, akkor mik lehetnek azok a sarokpontok, melyek mentén gondolkoznia kell.

Mi a fene az a „tenkara” és hogy kerül ide

Ha valaki kicsit is elmélyed a kínai rendelős oldalak bugyraiban, vagy az ezzel foglalkozó facebook csoportokban, akkor előjön több kifejezés. Ilyenek a „tenkara” és a „taiwan fishing rod”. És itt kezdődik a probléma és fejfájás. Esetleg beszállítók nem feltétlen jogos ostorozása is.

Ezek szavak spiccbot irányzatok kínában. És sok van belőlük. Ez a kettő pld olyan módszert takar, ami előre jelzi nekünk, nem egyszerű ez az egész… mert:

Kína szinte mindent spiccbottal old meg. Van videó, ahol konkrétan bemutatják az „ágyúval verébre” pecát. Ezt be is linkelem, mert érdekes. Van nekik 32 méteres botjuk, amivel sneciznek:

Az említett tenkara pld a spiccbottal végzett legyező horgászat ráadásul nem is kínai, hanem japán. Jó mi? Spiccbotnak mindegyik spiccbot, csak másra van.

Egy tenkara pecához kell apró zseb bot. Azon egy kis legyező zsinór, meg egy műlégy. Ezek a botok könnyűek. Takony akciójúak. Abszolúte nem valók az itthoni spiccbotos snecizős pecára és biztos hogy nem tudsz vele pontyot fogni.

Taiwan fishing rod

Aztán itt van a „taiwan fishing rod”, ami már hajaz azokra az erőbotokra, amik magyarországon is forgalomba kerülnek. Ilyet vettem én is, és ez lenne a pontyos bot. Azonban ez sem fekete vagy fehér.

Ahogy ízlelgetem, ez SEM az a bot, sőt. Még mindig talán inkább tenkarara hajaz. A két említett magyar cég botjai gerincesek és gyors akciójúak. Míg ezek az olcsóbb nagy halas botok sokkal inkább tenkarás jellemzőkkel bírnak. Lassúak, kicsit lógnak, így gyorsabb szem és kéz kell a halak megfogásához. Fás területen nehezebb is bánni egy ilyen bottal, könnyen fel és leakad. Ezzekkel a botokkal a szereléket ugyanis fej felett suhintjuk be. 7.2 méter bot és 6.8 méter zsinór pedig tud bajos lenni.

Nem utolsó sorban az olcsóbb botok biztos nem „torray” karbonból készülnek. A TOPMIX féle handing és a haldorádo féle kaiwo viszont igen. Gyártóik pedig nagyon féltik a gyártástechnológiájukat kínában a többi gyártótól. Hiszen ott gyorsan másolódik a bármi is.

A TOP botok kínai ára

Kis kutatással sikerült megtalálnom a kaiwo bot árát az eredeti weboldalon. Az utolsó oszlop az ajánlott fogyasztói árat jelzi, ami középárfolyamon 2025 elején egy 7.2-es bot esetén : 135000 Ft.

Irányelvek, ha mégis olcsóbbat

Ahogy ezeket a sorokat írtam, szembe jött egy másik kinai bot, ami már megfelelne olyan követelményeknek, amiket állítok. Bár az aliexpress-es linkek eléggé halandóak ezért ide másolom. Sőt a bullfishing, a kinai cuccokat forgalmazo magyar reseller is készül behozni egy ilyet! Megnéztem ezeknek a botoknak a leírását és összevetettem őket

  • Legyen botunk 28-as „erő elosztású”, és keressünk inkább 4-10H közötti botot (vagy nagyobbat)
  • Kevesebb tag, hosszabb szállítási hossz gerincesebb botot ígér, és persze a jó erő elosztás is
  • Vastagabb botvég és spic és azon vastagabb „madzag” megint csak arról árulkodik, hogy ez lesz nekünk a jó.
  • A botvégek alsó részén ha színes gyűrűket látsz
  • Az utolsó előtti tag általában az ilyen botoknál gyantával van befedve

A szerelék rögzítését ezek a botok a spicc végével egybeöntött kis madzaggal oldják meg. Erre hurkoljuk a végfület könnyen bontható módon. Nem ördögtől való ide görcsöt kötni, de el is lehet kerülni, ahogy ezt mi meg is tettük:

Összegezve

Szerintem: magyar vizekre használj magyar spiccbotot…. De ha gondolkozol egy ilyen spiccbotozásban ajánlom figyelmedbe Döme Gábor több, mint20 éves videóját. Ezt a felszerelést és a módszert kövesd, csak használd hozzá a fent említett gerinces, hosszú szállítási hosszú kínai (taiwan fishing rod) botot. Lehet ez kaiwo, handing, akár a bullfishinges verzió is. Lényeg a gerincesség. A gumit meg majd helyettesíti a botok ismételhetetlen akciója.

A módszert én egyértelműen tóra ajánlanám, de ha folyón úsztatsz, akkor is kapsz egy kis erőtartalékot egy-egy nagyobb jászhoz vagy partközeli egyéb nagyobb halhoz. A folyóvízi úsztatás természetesen más szereléket kíván, de erről majd egy következő részben!

És hogy végső soron lehet-e használni bértavakon itthon? Tépi a halat vagy nem? Egy másik cikkben erre és pár további kérdésre is sikerült választ találnom.

2 gondolatokat “Kínai spiccbotok útvesztője

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük