Ha létezik a wibecoding, akkor ezennel megalkotom a wibehacking avagy wibeDIY kifejezést. (bocsi, hogy nincs most peca tartalom, de tervben van!)
Ahol minden elkezdődött
Múlt év decemberében volt ez, egy késő este. Gondoltam kipróbálom a Gemini AI-t, és valahogy a beszélgetés elkalandozott az úszó kapum WiFi-s vezérléséhez. Tudtam, hogy van erre megoldás, de gondban voltam az erős árammal. Régi jól bevált, de nem túl szalonképes mondásom szerint:
„Gyengeáramú mérnök vagyok, nem nyúlok olyan dologhoz, ami meg tud baszni!”
De az AI barátunk azért mondott érdekeset, új infót. Felhívta a figyelmemet, hogy a kapu elektronikája tartalmaz 24V egyenáramot is az érzékelő apparáthoz, és ez pont jó lehet az okos relé táplálásához. És tényleg, igaza volt!
Aztán jött a következő tipp: reed relés nyitás érzékelő. Meg hogy a Shelly mögé van egy szenzor modul, ami pont ezt tudja. Na, ezeket mind berendeltem.
Miért nem dedikált kapunyitó okosító?
Vannak a piacon dedikált kapunyitás okosítók, például Tuya integrációval. Ezek általában külön táppal, külön reed érzékelővel előre szerelve érkeznek. Első blikkre kényelmes megoldásnak tűnhet, de nekem itt sokkal több dolgom lett volna velük.
Egyrészt plusz kábelezés, plusz doboz, plusz szerelés. Másrészt a Shelly-vel már volt tapasztalatom, tudtam mit várhatok tőle, és ami a legfontosabb: a kapu elektronikája pont olyan gyengeáramú kimenetet ad, ami elég a Shelly táplálásához. Miért bonyolítanám túl?
A terv
Volt egy programozó AI barátom is (igen, egyre több AI barátom van, mint emberi…), és összedobtunk vele egy Home Assistant csempét. Ez mutatja, hogy a kapu nyitott vagy zárt állapotban van-e, és ha rákattintasz, akkor egy rövid impulzussal összezárja a „teljes nyitás” áramkört. Ezt a kapu elektronika beépítve tartalmazza, szóval nem kellett hozzányúlni.



A kellékek:
- Shelly 1 Gen3 – egyáramköros relé, WiFi, Bluetooth, Matter támogatással
- Shelly Plus Add-on – szenzor adapter a retrofit relékhez
- MET-200 – fém nyitás érzékelő (reed csöves), ezüst szín
- Fekete gégecső, fekete tömítő szilikon, meg pár apróság
Aztán jött a valóság
Most, hogy végre nincs kurva hideg, beszereztem a maradék anyagokat és nekiálltam.
Hát, sokkal könnyebb bármit is megtervezni, amikor AI motorok dolgoznak helyettünk, mert a csavarhúzót egyik sem fogja meg…
A munka megvalósítása így rám maradt. Az összes előjövő problémával együtt. Persze mindre lett megoldás, de azért volt 2-3 óra a szerelés, szüttyögés.
A Home Assistant részét már előre elkészítettem, ami nagyon jó volt – így láttam minden fázisban az okos relé és a reed relé állapotát is. Sőt, maga a működés logikája is előre meg volt írva, úgyhogy azt csak be kellett húzni.


A bekötés technikája
A reed relét a digital inputra valamint földre kell kötni. Ez volt az addon modul egyik nagy előnye – a saját tüskesorán tartja a kapcsolatot a főegységgel, nem kell külön kábelezgetni.

A Shelly beállításainál kötelező volt a „relay type” beállítása, és 1 másodperces auto-off funkcióval dolgoztam. Ez azért fontos, mert a kapunak csak egy rövid impulzust kell adni a nyitáshoz/záráshoz, nem állandó jelet.


A Home Assistant kálvária
Első körben másképp oldottam meg a Home Assistant jelzését. Működött is szépen… amíg be nem ültem az autóba. A CarPlay ugyanis nem támogatta ezt a megoldást, ami nekem fontos volt. Szóval vissza a rajzasztalhoz, és teljesen új megoldást kellett csinálni. (configuration.yaml)
template: ( ezt csak akkor ha nincs már template objektum)
- cover:
- unique_id: tolokapu_cover
device_class: gate
name: Tolókapu
state: "{{ is_state('ide jön a reed relé szenzora', 'on') }}"
icon: >-
{% if is_state('ide is jön a reed relé szenzora', 'on') %}
mdi:gate-open
{% else %}
mdi:gate
{% endif %}
open_cover:
- action: switch.turn_on
target:
entity_id: switch.tolokapu
close_cover:
- action: switch.turn_on
target:
entity_id: switch.tolokapu
stop_cover:
- action: switch.turn_on
target:
entity_id: switch.tolokapu
Az AI-król pár szó
Ne gondoljátok, hogy ezekkel a mesterséges intelligenciákkal teljes mértékben barátok vagyunk. Pont mostanában hallucinált tele egy dokumentumot valótlan infókkal, pedig kapta a helyes inputot… Ezért nem is értem, hogy lehet beadandó dolgozatot, diplomamunkát vagy mittudomén mit írni velük.
De le kell ismerni: vannak jó pillanatai! Meg nekem is. 🙂
Fontos figyelmeztetések
Senkinek nem ajánlom, hogy csak úgy nekiálljon egy ilyen módosításnak.
Minden AI javaslatot felülvizsgáltam, a kapunyitó dokumentációját áttanulmányoztam. Rendelkezem azokkal az elektromos ismeretekkel, amik ehhez a munkához kellenek. A szerelést természetesen lekapcsolt tápfeszültség mellett végeztem, és minden szerszám rendelkezésemre állt (vagy volt, vagy beszereztem).
Figyeltem arra is, hogy a felhasznált anyagok UV-állók legyenek – kint van a szabadban, nem akartam, hogy egy év múlva szét is essen minden. Illetve, mint mondtam, lehet venni megfelelő, erre már feltanított megoldást, én is ezt javaslom, ajánlom.